Recipes for beautyMaslinovo ulje – dar prirode u službi lepote
Maslinovo ulje je dar prirode koje je jako korisno za naše zdravlje, kako iznutra, tako i spolja. Iznutra, ono je jako efikasno u snižavanju holesterola i krvnog pritiska a ujedno i smanjuje formiranje kamena u našem telu i štiti nas od raka debelog creva, dojke i kože. Za lepotu spolja, sjajno je za kožu, kosu i nokte.
Umivanje i skidanje šminke
Maslinovo ulje može da se koristi za umivanje lica. Sve što treba da uradite je da utrljate malo ekstra devičanskog hladno ceđenog maslinovog ulja u kožu i masirate lagano kružnim pokretima. Kada ulje prodre u kožu, primetićete da su vaše bubuljice ili miteseri izašli iz pora. Nakon toga lice operite sapunom koji sadrži glicerin. Ponavljajte ovaj postupak sve dok se ne rešite problema sa masnom kožom, kao i dok akne konačno ne odustanu od vašeg lica.
Maslinovo ulje je efikasno čak i za skidanje šminke sa očiju. Sve što je potrebno je da kanete par kapi maslinovog ulja na parče vate i vaša šminka će biti uklonjena bez ikakvih iritacija kože. Još jedna dobra vest je da maslinovo ulje vašu kožu čini glatkom i redukuje bore oko očiju, pod uslovom da se koristi redovno.
Hidrira kožu
Maslinovo ulje takodje jako dobro hidrira kožu, jer sadrži skvalen. Skvalen je prirodno jedinjenje koje svoju primenu ima i u kozmetici. Ovaj sastojak se može naći i u ajkulinoj jetri, međutim najbolje ga je iskoristiti iz hladno ceđenog maslinovog ulja. Skvalen je vrlo efikasan sastojak koji pomaže lučenju masnoće iz kože.
Maslinovo ulje može da se primenjuje i za lice i za telo. Može da se koristi svakodnevno, kako bi koža bila hidrirana tokom celog dana. Preporuka je da se nanosi na vlažnu kožu, odmah nakon tuširanja kako bi voda ublažila onaj “masni” osećaj na koži. Maslinovo ulje možete pomešati i sa malo limunovog soka, koji je odličan za izbeljivanje kože, dok recimo, mešavina peršuna, maslinovog ulja i vode savršeno hidrira kožu na prirodan način.
Još jedan od načina hidriranja kože je i opuštanje u kadi tako što ćete mešavinu maslinovog ulja i nekoliko kapi ulja lavande, sipati u kadu sa toplom vodom. Maslinovo ulje odlično deluje i kada se kombinuje sa sirćetom i vodom. Ulje hidrira kožu, dok sirće pomaže u otklanjanju tamnih mrlja na koži i ostalih poremećaja u boji kože. Najbolje je da se koristi preko noći da bi se izbegla izloženost suncu. Vrlo je efikasno i u smirivanju suve kože i pomaže u sprečavanju nastanka strija, koje se najčešće pojavljuju tokom trudnoće ili u periodu rasta, odnosno pubertetu.
Piling
Maslinovo ulje može da se koristi i kao prirodni piling, da bi se uklonile mrtve ćelije kože. Samo pomešajte malo maslinovog ulja i malo morske soli (ne one krupne) i lagano utrljajte u kožu. Vodite računa da pokreti budu nežni, da biste izbegli eventualne iritacije i oštećenja kože lica.
Ukoliko u ovaj recept ubacite krupnu morsku so, onda ga možete koristiti za piling celog tela.
Antioksidans
Maslinovo ulje je i antialergeno, tako da se može koristiti i za jako osetljivu kožu. Ovo ulje sadrži antioksidanse kao što su vitamin A, vitamin E, fitosteroli, avenasterol i polifenoli. Ovi antioksidansi pomažu u neutralisanju slobodnih radikala koji su stvoreni od strane štetnih faktora, kao što su zračenje, zagađenje, duvanski dim i alkohol. Oni pomažu i u obnavljanju oštećene kože i vraćaju joj prirodni sjaj i prirodan izgled. Malo maslinovog ulja se preporučuje i na vlažnu kožu nakon izlaganja suncu, kako bi se ublažila oštećenja kože. Maslinovo ulje takođe sadrži hlorofil. On je vrlo efikasan u lečenju kože od raznih kožnih problema kao što su psorijaza i ekcemi. Hlorofil, takođe, sadrži supstance protiv starenja, koje redukuju bore i zadržavaju fini i mladalački izgled kože.
Ekstra devičansko hladno ceđeno maslinovo ulje ima i tu prednost jer može da umiri iritiranu kožu, svrab i upalu. Takođe, pomaže u sprečavanju pojave bubuljica, kao i u učvršćivanju grudi. Odličan je balsam za usne , regenerator za kosu kao i za tretman kose koja ima perut.
MASLINOVO ulje - lepota kroz istoriju
Maslinovo ulje poznato je kao jedan od najdelotvornijih prirodnih sastojaka u kozmetičkim proizvodima.Tako ga možemo naći u velikom broju kozmetickih preparata, poput ulja za masažu, aromatičnih ulja za kupke, balzama, sapuna, šampona i biljnih krema. Danas već postoje kozmetički preparati koima je osnova isključivo maslinovo ulje a postoje i cele linije proizvoda za negu i lepotu , kao i proizvođači koji isključivo proizvode takvu vrstu kozmetike. Mi vam na našem sajtu u ovoj rubrici nudimo veliki izbor saveta i recepata koje možete napraviti sami – kod kuće i time obezbediti tačan uvid u ono što stavljate na vašu kožu , a uštedecete značajna sredstva koja možete iskoristiti u neke druge svrhe. Ali prvo da krenemo malo kroz istoriju……..
Kroz istoriju
Prvi pisani zapisi o maslinovu ulju datiraju još iz vremena Feničana koji su ga izvozili u druge zemlje. Na egipatskim papirusima mogu se videti motivi masline, a Grci su je smatrali svetim plodom. U doba starog Rima maslinovo ulje se koristilo za prehranu i za negu tela, a njihova teorija dugovečnosti podrazumevala je, uz vino, upravo maslinovo ulje. Kasnijih godina maslinovo ulje se upotrebljavalo uglavnom za masaže i maske za kosu, a i naše bake su bile čvrsto uverene u delotvornost maslinovog ulja koristeži ga za neku lepote, naravno uvek samo ulje najboljeg kvaliteta, odnosno hladno ceđeno ekstra devicansko maslinovo ulje. Tako su se leti od sunca štitile upravo uljem, njime su oporavljale ispucale pete, pravile hranjive maske za kosu pa i u kombinaciji s palentom mešale pilinge za lice i telo. Bilo je bitno samo da se koristi ekstra devičansko, a ne industrijski prerađeno maslinovo ulje.
Nekad i danas
- Egipatska vladarka Kleopatra, čija lepota jos uvek živi u legendama, kupala se u kupkama s maslinovim uljem kako bi održala mladolik izgled svoje kože.
- Madame du Barry, poslednja ljubavnica Luja XV, koristila je maslinovo ulje kao masku za kosu, a njime bi namazala i lice i vrat.
- Engleska kraljica Ana negovala je svoju dugačku kosu mešavinom meda i ulja kako bi je očuvala zdravom, gustom i sjajnom.
- Sarah, vojvotkinja od Marlborougha, imala je sopstveni tajni recept za uljnu mešavinu kojim je održavala sjaj svoje kose.
Najvažniji i najzastupljeniji sastojak maslinovog ulja su esencijalne nezasićene masne kiseline (80%). Jednostruko zasićene (oleinska kiselina) te višestruko zasićene (linolna i linolenska kiselina) esencijalne slobodne masne kiseline imaju važnu ulogu u održanju lipidne barijere kože. Linolna kiselina sastavni je dio ceramida, a uz holesterol i slobodne masne kiseline čini ključne lipide rožnatog sloja. U njihovoj odsutnosti koža postaje suva, što može biti preduslov za pojavu nekih upalnih stanja (npr. kod osoba koje boluju od atopijskog i kontaktnog dermatitisa). Nezasićene masne kiseline, vitamin E, fenoli, oleuropein i flavonoidi deluju kao antioksidansi, koji sprečavaju delovanje slobodnih radikala i oštećenje ćelijske membrane ćelija kože, a time i starenje, alteraciju i smrt ćelija. Maslinovo ulje hrani kožu, ublažava ožiljke, smiruje upalne reakcije, kožu čini čvršćom, elastičnom i daje joj svežinu, a kosi sjaj.